Návrh jedinej potrebnej otázky do Matovičovho všeľudového hlasovania

Seriózne upozornenie: Toto je osobná úvaha, ktorá je síce myslená úplne vážne, ale miestami si môžem robiť srandu, prípadne zveličovať alebo použiť iróniu. Treba si prečítať celý článok, niekedy môžu byť moje slučky dosť dlhé a komplikované, rovnako ako i táto veta. Som si istý, že pozornejší čitateľ to pochopí. Ak nie a je to moja chyba, pokúsim sa zlepšiť moje písacie zručnosti; ak nie a nie je to moja chyba, asi s tým už nič nespravím… 😉

Nedávno som zachytil na sociálnych sieťach a v médiách, že Matovič chce všetkých ľudí s internetom nechať hlasovať o niekoľkých otázkach, ktoré v prípade, že prejdú hlasovaním ľudu, budú predložené ako podmienka vstupu strany OĽANO do vlády.

No a mne sa to zdá ako super nápad! 😊 Dokonca by som pridal aj jednu vlastnú otázku!

Myslím si, že Matovič by s pridaním otázky nemal mať problém. Sám totiž ponúkal, že by mohli pridať otázky aj ďalšie strany. A tiež mám z neho celkovo dojem, že často sa zahráva s myšlienkami na priamu demokraciu. Tak prečo by nepridal aj moju otázku, keď je to otázka od obyčajného človeka?

Ešte k tomu si myslím, že tá otázka je veľmi atraktívna nielen pre mňa, ale aj pre mnohých ďalších ľudí. Trúfam si tvrdiť, že možno je aj lepšia než všetky ostatné Matoviče otázky. Nejdem si tu ale z nich robiť posmech, to už urobili iní, napríklad Samo Marec.

Úspešnosť otázky medzi obyčajnými ľuďmi potvrdzuje aj fakt, že často sa v diskusiách na Fejsbuku (kde ľudia píšu naozaj len seriózne veci a vyjadrujú sa len k veciam, ktorým rozumejú), objavujú podobné nápady na obmedzenie volebného práva podľa veku, vzdelania, alebo nápad testovať voličov priamo vo volebnej miestnosti.

Otázka by bola: Súhlasíte s tým, aby bolo volebné právo obmedzené podľa štandardizovaného IQ testu, pričom by voliť mohli, samozrejme 😉, ľudia s vyšším IQ, ktorý by sa nachádzali v hornom kvartile všetkých testovaných?

Viem. Už samotná otázka, môže byť pre niekoho komplikovaná. Ale! Tiež mi trochu pripomína ostatné Matovičove otázky, ktoré pre niektorých ľudí znejú veľmi ľúbivo. Preto predpokladám úspech danej otázky.

Predstavte si, že by sme možno raz a navždy takto vylepšili demokraciu. Bez ohľadu na príslušnosť k strane, bez ohľadu na konzervatívnosť/liberálnosť, bez ohľadu na bohatstvo/chudobu, bez ohľadu na vek, bez ohľadu na ďalšie faktory, ktoré s IQ nesúvisia, by sme konečne nechali rozhodovať tých lepších ľudí! A tí by určite našu spoločnosť posunuli dopredu! Ľudia s vyšším IQ sú predsa racionálnejší a schopnejší odhaliť, keď ich chce niekto manipulovať. Voči tomuto nemôže predsa nikto namietať.

Vylúčili by sa takto z volieb napríklad všetci tí sfanatizovaní voliči Trubana, Kisku, Matoviča, Sulíka, Beblavého, Kotlebu, Fica, Pellegriniho, Blahu, Harabina, atď. Veď s tým by súhlasil úplne každý. Hlavne voliči, čo si myslia, že v ich tábore je viac inteligentných. A to si podľa mňa myslia úplne všetci. Vzhľadom na známy Dunningov-Krugerov efekt, aj ľudia s nižším IQ by boli sami ZA to, aby nemohli voliť, keďže by si mysleli, že ich IQ je predsa dosť vysoké.

No nebolo by to všetko úžasné? Stačilo by nechať zopár odborníkov, aby schválili štandardizovanú podobu IQ testu. Keď tak nad tým rozmýšľam, možno by sme ani nepotrebovali ďalšie Matovičove otázky a stačila by aj táto jedna jediná…

PS: A ešte by sme aj ušetrili životné prostredie, lebo by sa pripravila len štvrtina obálok a hlasovacích lístkov. Neplytvalo by sa toľko papierom.

Veľmi ma zaujímajú vaše reakcie. Naozaj rád s vami budem diskutovať, takže mi neváhajte napísať napríklad aj na Instagram. 😊 Prípadne si pozrite môj blog, kde nájdete vždy tie najnovšie články.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *