Nenáročná pestrá túra v Malých Karpatoch s nádhernými výhľadmi a bohatá na zaujímavosti (FOTO a VLOG z môjho výletu)

V článku vám dám tip na krátky výlet pri obci Plavecký Mikuláš na Záhorí. Na ľahkej túre zažijete množstvo výhľadov, objavíte skaly a jaskyne Plaveckého krasu, a tiež nájdete pozostatky pálffyovského loveckého zámočku Mon Repos, ktorý stojí uprostred lesov Malých Karpát. Poďte so mnou na výlet aspoň prostredníctvom fotiek a videa, ktoré nájdete v článku.

Kúsok za Plaveckým Mikulášom hneď zbadáte Plavecký hrad.

Malé Karpaty nie sú veľmi vysoké pohorie a sú pretkané mnohými dobre značenými turistickými chodníkmi i atraktívnymi výletnými cieľmi. Zároveň terén býva väčšinou nenáročný. Preto si na svoje príde naozaj každý, rodina s deťmi aj skúsený turista, ktorý chce prekonať sám seba.

Trasa (okruh): 8,9 km | 3 hod 15 min

Prevýšenie: ↑ 342 m, ↓ 342 m

Môj okruh, ktorý vidíte vyššie, si môžete ľahko rozšíriť o výstup na Kršlenicu alebo podľa chuti navštíviť len napríklad Jeleniu horu a z nej sa vrátiť, či prejsť iba časť náučného chodníka Plaveckého krasu po jaskyňu Deravá skala. V každom prípade stoja všetky miesta zmienené v tomto článku za navštívenie. Moja zvolená trasa sa dá zvládnuť rovnako v zime aj v lete, pričom prevýšenie podľa mňa zvládnu aj kondične menej zdatní ľudia. Ak chcete prejsť celý okruh v pohodovom tempe s fotením a kochaním, vyhraďte si asi 4 až 5 hodín. Parkovať sa dá bez problémov pri obecnom úrade alebo hneď vedľa kostola v Plaveckom Mikuláši.

Na nasledujúcich riadkoch detailne opíšem tie najzaujímavejšie zastávky, ktoré sa oplatí určite vidieť. Môj vlastný zážitok z výletu si môžete pozrieť aj na videu, ktoré som pre vás natočil:

V tomto videu uvidíte zábery z môjho výletu na Jeleniu horu a zámoček Mon Repos v Malých Karpatoch.

Poteší ma, ak mi dáte odber alebo si pozriete aj ďalšie videá z mojich výletov. 😊

Jelenia hora

Už po pár minútach kráčania si budete môcť užívať výhľady na neďalekú zrúcaninu Plaveckého hradu, ktorá je ľahko prístupná z dediny Plavecké Podhradie a vytŕča na kopci Pohanská. A výhľady sa budú len a len zlepšovať.

Skalné útvary, ktoré vidíte na fotkách, si môžete užívať zblízka asi po 30 až 40 minútach šliapania z Plaveckého Mikuláša. Výhľady so skalným pozadím vás uchvátia na toľko, že si ani nevšimnete, koľko výškových metrov ste práve vystúpali.

Podľa čoho dostala Jelenia hora názov? Domnievam sa, že podľa dominantnej skaly, ktorá pripomína hlavu zvieraťa. Ale môže to byť aj inak. Keby som sem prišiel naslepo, asi by som tam hlavu nevidel, ale naviedla ma k tomu keška hry geocaching (odkaz). Ak viete niečo viac o názve, prosím, napíšte mi to do komentára alebo do správy, díky 😉.

Výhľady, výhľady a ešte raz výhľady

Jednoznačne najlepší výhľad na Plavecký hrad je z Jelenej hory. Hrad postavený v 13. storočí postupne pustne od dobytia v roku 1706. Pričom rovnako ako aj lovecký zámoček Mon Repos, o ktorom píšem nižšie, patril do majetkov rodu Pálffyovcov.

fadsf

fdsafdajlfdajlk

fdsafdajlfdajlk

Lovecký zámoček Mon Repos

fdsafdajlfdajlk

ggfgg

fdsafdajlfdajlk

Jaskyňa Deravá skala

v Plaveckom krase

fdsafdajlfdajlk

fdsafdajlfdajlk

Pozrite si vlogy z ďalších výletov na mojom YouTube kanáli:

V tomto videu uvidíte výstup na vrch Žibrica v pohorí Tribeč neďaleko Nitry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *